UWAGA!!! - Od 02.11.2023r prowadzimy sprzedaż wyłącznie w formie elektronicznej.
Z dniem 31.10.2023r. Salon Meblowy w Łodzi przy ul. Rzgowskiej został zamknięty.
Zapraszamy obecnych i przyszłych klientów do składania zamówień poprzez e-mail lub telefonicznie
Telefony:
Obsługa klienta: +48 690 590 685
Stolarnia: +48 512 777 580
E-mail:
Witryna www:
Nasza stolarnia nieustannie pracuje i realizuje państwa zamówienia.
Zapraszamy i przepraszamy za utrudnienia.
Informacji dotyczącej naszej oferty, oraz zamówień w trakcie realizacji udzielamy pod nr. tel. +48 690 590 685
Historia łóżka - Jak się zmieniało na przestrzeni wieków?
W Starożytnym Egipcie łóżko zaczęło przybierać różne formy w zależności od statutu społecznego. Zwykli obywatele sypiali na podłodze, na którą kładli palmowe liście lub plecione roślinne maty. Zamożna część Egipskiego społeczeństwa posiadała specjalnie łóżka z profilowanym podgłówkiem, którego zadaniem była ochrona ówcześnie noszonych fryzur.
Czasy epoki rozwoju, czyli wielkiego Imperium Rzymskiego przynoszą mnóstwo rozwiązań innowacyjnych. Dotyczy to również sypialni. To właśnie Rzymianie wynaleźli materac. Początkowo przybierał formy sienników wypełnianych trzciną, słomom, pierzem lub owczą wełną, a używane do nich łóżka wykończone były dekoracyjnymi ozdobami ze złota i brązu. To w tej epoce po raz pierwszy stworzono łóżko wodne, które miało dawać nieosiągalny dotychczas komfort snu i zapobiegać odleżynom.
W średniowieczu spano na prostych łóżkach z grubych desek, połączonych skórzanymi pasami lub plecionymi linami. Nie znano wówczas pojęcia łóżka jednoosobowego. Najczęściej spała na nim cała rodzina, a zdarzało się, że dołączał również inwentarz żywy. Wśród tamtejszych elit zaczęto stosować ogromne masywne drewniane łoża z baldachimem, którego zadaniem była izolacja od owadów i zimna – nie posiadano wówczas szyb w oknach.
W okresie Renesansu łoża stały się istnymi dziełami sztuki. Bogato zdobione klejnotami, pozłacane z malunkami, oparte na czterech rzeźbionych słupach, z przepięknymi baldachimami. Te wyszukane konstrukcje stolarskie były wyznacznikami statusu finansowego właściciela. Pomieszczenia w których wówczas znajdowały się łóżka posiadały dwie funkcje: użytkową jako sypialnia i reprezentacyjną jako pokój przyjęć – salon.
W XVIII w rewolucja przemysłowa spowodowała obniżenie cen metalu, co pozwoliło zastosować ten surowiec w sypialniach. Tak narodziły się łóżka metalowe, do których stosowano materace bawełniane. Początkowo jako spody stosowano deski z drewna, później zastąpiono je metalowymi sprężynami. W ówczesnych czasach łóżka metalowe przyniosły ogromne zdrowotne korzyści, były bardzo higieniczne, łatwo można było je wymyć i zdezynfekować.
Po II wojnie światowej przyszła moda na sofy, tapczany rozkładane fotele, amerykanki, które posiadały modułową budowę i były bardzo funkcjonalne. Mimo wygody w ich stosowaniu nie dawały odpowiedniego komfortu snu i coraz częściej pełnią funkcję siedziska w salonie lub dodatkowego spania dla gości. W sypialniach natomiast z powrotem zawitały łóżka. W różnych formach stylistycznych i z różnorodnych materiałów z nowoczesnymi materacami, które zapewniają nam nieporównywalną jakość snu.